Forumul Hunedoara
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forumul Hunedoara

non comercial


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Cine imi spune...

4 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Cine imi spune... Empty Cine imi spune... 05.03.10 22:20

AdiV



... care mai e situatia economica in Hunedoara. In ce stadiu se afla fostul combinat? Ce s-a ales din din Centrul de Proiectare si din Centrul de Calcul? Ce se intimpla cu Corvinul? Mai sint sectii de pitici si juniori?

3Cine imi spune... Empty multumesc alin 08.03.10 20:25

AdiV



situatia nu este prea roza, dar se va imbunatati... bineinteles, este greu, dar trebuie rabdare...

4Cine imi spune... Empty Re: Cine imi spune... 08.03.10 20:49

alin



Centrul de calcul functioneaza ca si cladire. Sigur principiile in informatica s-au schimbat, nu se mai utilizeaza un centru de calcul centralizat.
Centrul de proiectari e inchis, functioneaza un cabinet medical din cate stiu...

Majoritatea familiilor au membrii care lucreaza in strainatate. Asta a fost singura sansa de supravietuire a hunedorenilor.

5Cine imi spune... Empty Re: Cine imi spune... 26.03.10 21:17

AdiV



alin, zici ca acest centru de calcul functioneaza ca si cladire... inseamna ca de fapt acolo nu mai exista nici un calculator? daca da, oare la ce mai e folosit? daca nu, ce se intimpla in cladirea respectiva? prin anii 70-80 centrul de calcul era ceva deosebit, cine lucra acolo avea un post de invidiat...

6Cine imi spune... Empty Re: Cine imi spune... 22.04.10 21:14

marcu



Acum e serviciul IT acolo, adica servere si calculatoare...

7Cine imi spune... Empty Re: Cine imi spune... 11.02.12 9:40

metalurgistul

metalurgistul

acum centrul de calcul e sediul Arcelormittal Hunedoara, acolo se afla toate departamentele companiei,..
...referitor la partea economica sa speram ca vor veni vremuri si mai bune, recent s-au finalizat lucrarile la modernizarea laminorului 650 din cadrul combinatului, de fapt fiind si singurul laminor functional, in rest asteptam investitii in parcul industrial, asteptam ca administratia locala sa faca ceva cu terenul de la ecosid, deocamdata tergiverseaza lucrarile... asteptam ca cei de la Arcelor sa mai faca si alte investitii notabile in combinat ca de exemplu construirea de noi capacitati de productie (,..desi momentan ma indoiesc ca vor fi), trebuie construita o fabrica noua de oxigen, e prevazuta in planul de investitii la Arcelor, sa vedem cand va fi facuta, fabrica de var de la Zlasti trebuie repusa in functiune, se vorbeste de anul trecut din primavara de aceasta investitie, fabrica de cablaje va fi retehnologizata pentru productia de mase plastice..(desi aceasta investitie o sa presupuna concedieri de personal din pacate) si mai sunt cateva firme locale care se mai dezvolta atat cat se poate in conditiile actuale...

8Cine imi spune... Empty Re: Cine imi spune... 07.05.12 15:24

metalurgistul

metalurgistul

din cate am inteles se va muta administratia Arcelormittal Hunedoara de la centrul de calcul in zona productiva, la blooming, deja a fost aprobata cererea in consiliu de administratie a firmei,
referitor la centrul de proiectari cred ca se va face ceva acolo, am gasit pe site-ul primariei la certificatele de urbanism emise pe luna aprilie:
"ÎNTOCMIRE DOCUMENTAłIE FAZĂ D.T.A.C.
"RECONVERSIE IMOBIL MIXT S+P+7, RENOVARE,
EXTINDERE CU ETAJELE 8SI 9 RETRASE SI PARCARE
ETAJATĂ" Hunedoara, piata Iancu de Hunedoara,nr. 3",
http://primariahd.ro/fisiere/module_fisiere/3937/CU%2004%20-%202012.pdf pagina 2
,... e vorba de cladirea centrului de proiectari, nu stiu ce va fi acolo dupa renovare, probabil bloc de locuinte, sa speram ca se va face ceva in aceasta cladire si nu va fi lasata sa se ruineze singura,... pacat ca nu mai serveste scopului initial pentru care a fost construita,...

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum