Forumul Hunedoara
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forumul Hunedoara

non comercial


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

DESFIINŢARE ŞI ECOLOGIZARE LAMINOR DE SEMIFABRICATE NR. 2 ŞI CONSTRUCŢIILE AFERENTE

3 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

metalurgistul

metalurgistul

INTOCMIREA DOCUMENTAŢIEI FAZA D.T.A.D. - "DESFIINŢARE ŞI
ECOLOGIZARE LAMINOR DE SEMIFABRICATE NR. 2 ŞI
CONSTRUCŢIILE AFERENTE" -SC "ARCELOR MITTAL" SA HUNEDOARA -pentru eliberarea certificatului de urbanism necesar demolarii,
...deja nu mai imi fac nici o speranta cu privire la revenirea siderurgiei hunedorene, mai ales cu privire la acest "investitor", ma intristez enorm cand vad situatia Hunedoarei si ma doare ca a ajuns in halul asta...
Acest indian care a cumparat pe nimic combinatul nostru si mai apoi a inceput sa il demoleze bucata cu bucata, halele de la oe1 si laminor 800, laminor benzi, laminor sf1 si acum sf2,. probabil in viitorul apropiat urmeaza laminorul de profile usoare si de sarma... aceasta jigodie de patron a venit ca sa taie Hunedoara, a inchis 4 laminoare si deja a taiat o parte din aceste hale,.. e un nenorocit pe care nu il intereseaza dezvoltarea productiei la Hunedoara ci beneficiile obtinute de aici, unul din beneficii fiind si fierul mult scos de aici, zeci de mii de tone de fier,.. bani obtinuti fara nicio investitie, fara niciun pret platit pentru acesta,... in acele hale se putea dezvolta productia de noi produse, se putea construi noi linii de laminare, se puteau face multe lucruri,... asta e, cred ca ne meritam totusi soarta pentru ca permitem asemenea jafuri nationale,.. am gresit in urma cu 13 ani atunci cand am permis ca siderurgia hunedoreana sa fie faramitata si distrusa partial si mai apoi privatizata intr-un mod dezastruos pentru viitorul Hunedoarei

happy mom

happy mom

pai si vina cui este ca indianul face tot ce face? ca doara nu a furat el combinatul, l-a cumparat. si pt a-l cumpara cineva trebuia sa-l vinda, nu?

metalurgistul

metalurgistul

da, la cumparat pe un pret de nimic, cam cat costa o vila in Bucuresti, bineinteles ca avea obligatii de investitii, de mediu, de mentinere a numarului de angajati, pe toti cei 2000 muncitori pe care ii mai avea combinatul la momentul privatizarii,.. bineinteles ca acest "investitor" a incalcat toate prevederile contractului de privatizare, a redus numarul de angajati cu 1300 locuri de munca, a inchis o serie de laminoare, ramanand doar unul singur in functiune si acum taie toate acele hale, intr-o tara normala acest contract de privatizare ar fi fost reziliat si acest investitor ar fi platit penalizari foarte mari pentru aceste incalcari grave ale contractului, situatia e la fel si la Galati unde tot acest indian e patron, vina este a noastra, a statului roman, ca nu a actionat la incalcarile grave ale contractelor de privatizare... si mai ales a noastra, a poporului roman, ca am permis distrugerea industriei, am permis transformarea Romaniei intr-o tara de consum, intr-o piata de desfacere pentru cei din vest...

happy mom

happy mom

ok, si daca a incalcat prevederile...de ce nu este tras la raspundere? io nu vreau sa par the devil's advocate, pt ca nu sunt, dar cum ii este permis sa faca de capul lui? DE aia Romania este cum este, pt ca lumea se plinge dar nu face nimic ...

metalurgistul

metalurgistul

"Vor urma noi disponibilizări la combinatul hunedorean?
Slujbele celor peste 800 de salariaţi ai combinatului siderurgic de la Hunedoara sunt, se pare, în pericol, după ce surse din interior susţin că vor urma disponibilizări printre aceştia.
De fapt, chiar liderul Sindicatului „Siderurgistul”, Petru Vaidoş, a declarat pentru MESAGERUL HUNEDOREAN, că „iniţial, ni s-a spus că nu vor fi prevăzute sume pentru plecări voluntare din firmă, dar se pare că nu se va întâmpla aşa. Adică, sunt prevăzuţi banii pentru disponibilizări, pentru cei care aleg să plece din combinat, beneficiind astfel de plăţi compensatorii. Nu exclud plecările voluntare. Există pe tot Grupul ArcelorMittal, un program de creştere a productivităţii, pe o perioadă de patru ani. Va fi un an greu pentru noi”, a declarat liderul sindical.

Diferenţe salariale foarte mari
Pe de altă parte, există nemulţumiri în societate, din cauză că siderurgiştii au salarii de cel puţin 10 ori mai mici decât directorii de la ArcelorMittal Hunedoara. Potrivit unor surse din combinat, salariile celor 10 directori sunt foarte generoase, la nivelul lefurilor din occident, în timp ce muncitorii câştigă mult prea puţin faţă de aceştia. „Salariile directorilor nu intră sub incidenţa contractului colectiv de muncă. Este o decizie a patronilor şi noi, ca sindicalişti, nu avem ce face. E adevărat, diferenţele de salarii sunt foarte mari”, a afirmat Petru Vaidoş. Liderul sindical susţine că anul acesta ArcelorMittal Hunedoara va trebui să omologheze noile profiluri care se vor produce aici, după ce s-a finalizat investiţia într-un laminor, de aproape 50 de milioane de euro. Vaidoş a declarat că în această săptămână, vor începe negocierile pentru un nou contract colectiv de muncă între administraţia combinatului şi sindicalişti. "
... vor mai pleca intre 100-200 persoane, deja nu mai am cuvinte, face ce vrea acest patron, am aflat ca la Galati acest indian vrea sa inchida o intreaga uzina, uzina de produse siderurgice si reparatii,...
la Hunedoara trebuiau sa fie 2000 muncitori, acum sunt 687 in combinat si 126 la filiala mecanica dar se pare ca nu raman nici macar atatia ci vor mai pleca,..
sursa: mesagerulhunedorean.ro

sir_drinkalot



SF2 era oricum folosit de ani buni ca depozit de deseuri de la electrofiltre si alte materiale. Pacat, aici a existat un laminor de sine de cale ferata care a fost transferat la Calarasi si de acolo tot la fier vechi. Practic ei isi demoleaza cladirile care nu le mai folosesc ca sa isi reduca impozitul pe cladiri, plus ca restrang perimetrul care trebuie pazit. O sa ramana doar hala de la 650 si o parte din SF1 din toate halele care au existat in sectia de laminoare. Pacat.

metalurgistul

metalurgistul

oricum cheltuielile cu impozitul pe cladiri nu sunt asa de mari, ei sunt interesati mai mult ca sigur de fierul vechi, isi asigura materia prima pentru jumatate de an poate si mai mult cu fierul provenit de la aceasta hala, laminorul de sarma si cel de fina nu are voie sa le demoleze prin contractul de privatizare, sunt incluse la un capitol special,... din cate stiu sunt in conservare, dar banuiesc ca utilajele din aceste hale sunt taiate si topite demult,.... halele le-ar fi putut pastra pentru dezvoltari, si asa le-au luat pe gratis, pentru tot ce a fost la Hunedoara nu a platit mai nimic,...

sir_drinkalot



Laminoarele s-au inchis din cauza tratatului de aderare la UE. Acolo exista o anexa care priveste doar industria asta. Si acolo scrie clar ce trebuie si pana cand trebuie dezafectat.
http://www.ier.ro/documente/Tratate/DCT_Tratat_aderare_Bg_Ro.pdf pagina 212
SF1 nu isi mai avea rostul odata cu punerea in functiune a TC. SF2 acolo ii putreda rau de tot treaba, cu profilele mici iara ii naspa.
Oricum tot ce s-a intamplat in Hunedoara dupa revolutie are asa un aer de conspiratie. S-au luat foarte multe decizii dubioase si inca se iau. Sa speram ca o scot la capat cu laminorul asta nou si o sa avem si in viitor mestesugu asta de prelucrare a otelului in Hunedoara.

metalurgistul

metalurgistul

eu stiu ca laminoarele sf1, fina si sarma figurau la o anexa speciala care prevedea ca nu are voie sa le inchida, erau obiective strategice in industria asta,... macar laminorul de sarma daca l-ar fi pastrat pentru ca e cerere foarte mare in domeniu si se importa foarte mult, in tara fiind foarte putini producatori de sarma, iar materia prima pentru sarma se putea produce si la 650 nu neaparat pe laminorul de semifabricate 1 cum se facea... m-am uitat in acel tratat, doar laminorul de benzi trebuia inchis de catre indieni, celelalte 2 laminoare de sarma erau oricum inchise la momentul venirii indienilor, restul laminoarelor, laminor sf 1, laminor sarma 2, 650, profile usoare trebuiau mentinute in functiune... trebuiau mentinute in functiune 4 laminoare, indianul cumparand combinatul cu 2 otelarii electrice si 6 laminoare din care a inchis chiar dupa semnarea contractului de privatizare oe 1 si laminor 800, disponibilizarea anajatilor s-a facut pe banii statului imediat dupa semnarea contractului, desi ar fi trebuit ca indienii sa plateasca acei bani si nicidecum statul,.. cei de la arcelor mittal au declarat in toamna lui 2007 cand au inchis laminorul de sarma si laminorul de profile usoare ca acestea vor fi conservate insa nu stiu daca chiar asa e, halele inca mai exista dar de utilaje nu stiu,...
sa vedem in continuare ce va face la Hunedoara, nu stiu ce se intampla cu noul laminor daca merge si cum merge insa am auzit zvonuri ca lucrurile nu ar sta prea bine...

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum